Národní registr majitelů zvířat / On-line magazín / Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (4.)

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (4.)

Majetek a/nebo zdraví

Život se psem přináší dvě jistoty: dřív nebo později něco provede; více než pravděpodobné pak je, že i jemu se přihodí nějaká zdravotní nepříjemnost, a jako žádný živý tvor se nevyhne nemoci. Obojí může přijít velmi draho.

A tak na nás a naše mazlíčky myslí pojišťovny. Pro první případ nabízejí pojištění odpovědnosti za škodu, pro druhý pojištění léčení úrazu nebo nemoci, uhynutí nebo utracení.
Pokud máte pocit, že vašeho psa se to netýká, přečtěte si následující agenturní zprávu z počátku třetího tisíciletí:

„Pes princezny Anny udeřil“
Florence, bulteriér britské princezny Anny, který pokousal psíka královny Alžběty velškorgiho Pahrose tak, že nešťastník má být utracen, znovu zaútočil. Pokousal jednu ze zaměstanyň královského paláce. Fena Florence se zakousla do její nohy na panství Sandringham ve východní Anglii. Stalo se tak pět dní po té, co se právě zde bulteriér vrhl na psíka Pharose a způsobil mu trojitou zlomeninu zadní nožky. Zranění byla tak vážná, že se královna Alžběta rozhodla dát svého mazlíčka utratit.“

Jak z letáku pojišťovny. Pokud není princezna Anna pojištěna, „God save the Princess“ (Bůh ochraňuj princeznu): zavraždit vůdce královské smečky asi přijde draho. Jak je vidět, průšvihy se nevyhýbají ani hlavám korunovaným. A ne dosti na tom: za dalšího bulteriéra jménem Dotty musela princezna Anna již dříve zaplatit pokutu, protože pokousal dvě děti. Elegantnější přehlídku pojistných událostí by nedala dohromady žádná PR agentura. Zatímco princezna posílá svého psa k psychologovi, český chovatel se možná může této stresující situaci vyhnout uzavřením vhodného pojištění.

Co si vlastně pojistíme
Pojištění se dělí na dvě základní skupiny – majetkové, a odpovědnosti za škodu. V majetkovém pojištění je předmětem určitý objekt, věc nebo zvíře, v druhém případě jde pojištění nákladů za škody, které onen předmět pojištění způsobí. Zatímco pojištění odpovědnosti již delší čas majitelé psů znají a rozumějí mu stejně jako obdobě povinného ručení za auta, novinkou je možnost pojistit si samotného psa jako předmět vlastnictví.
Ve světě je dostupné pojištění, v němž si lze psa ocenit a pojistit proti ztrátě, odcizení a dalším variantám „snížení“ jeho hodnoty, u nás je zatím možno uzavřít pojištění
● léčení úrazu nebo nemoci
● uhynutí nebo utracení

Nejvíc bolí, když máme platit za škodu, která vznikne někomu jinému. Obvyklou fází je dokazování, kdo za vzniklou škodu může. Tady platí několik univerzálních zákonů (dříve o padání namazaného krajíce, moderně dle Murphyho); na jejich základě je takřka vždy vinen náš pes (tj. my). Prvním typem pojištění tak je – pojišťováckou hantýrkou řečeno – „škodové pojištění odpovědnosti občanů za škodu“. Nabízí se sice několik triviálních asociací o škodě 105 či lásky, ale dotčenými občany mohou být i vlastníci, chovatelé, držitelé či opatrovatelé psa. Podle toho, jak nás ve smyslu našeho „Slovníčku“ pojišťovny nahlížejí.

Základní pravidlo:
Při škodě velikost psa nerozhoduje
Škála možných katastrof je bezbřehá. Jejího konce může dohlédnout skutečně jen ten, kdo se psem něco prožil. Pojišťovny předkládají ve svých podmínkách jakýsi generální, co se týče představivosti spíše akademický výčet možností:
● škody způsobené třetí osobě na životě, zdraví
● škody vzniklé poškozením nebo zničením věci
● finanční škody (jinou majetkovou škodu vyplývající ze škody na životě a zdraví)
● náklady soudních řízení

Barvitě a z praxe přeloženo to může v jednotlivých bodech znamenat
◙ hrazení nákladů na pohřebné zardoušených, za plastické operace utržených tvářiček malých školaček, řešení trvalých následků za znehybnělé klouby prstů, případně za sešívání natržených lýtek palácových servírek
◙ hrazení nákladů za „opravu“ (viz pojistné podmínky) zlomenin zadních nožek, natržených ušních laloků, nebo úhradu za podlehnuvší soky
◙ hrazení finančních nákladů: na rozdíl od českých drah, které považují o několik hodin zdrženou přepravu vlakem za váš privátní problém nezasluhující slevy natož odškodnění, slušná pojišťovna zohledňuje finanční ztráty k nimž dojde v důsledku přehnané aktivity vašeho psa; například omezení výkonu zaměstnání „oběti“ (poškozeného)
A pokud se dostanete do právního sporu, bije se (úhradově) pojišťovna vaším jménem.

Mnoho majitelů psů, bez ohledu na plemeno, mívá dojem, že jich se události označované jako „škodné pojistné“ netýkají: mají psíka buď příliš malého na to, aby způsobil škodu, nebo psisko tak dobře vychované či vycvičené, aby je považovali za rizikové. Pokud nestačí příhody anglické královské rodiny, je k dispozici řada malých českých kasuistik, kdy se jorkšírové na procházce omotali výsuvným vodítkem kolem (vzápětí ulomených) zpětných zrcátek zaparkovaných mercedesů, poslušných pudlů vběhnuvších před projíždějící limusiny končící vzápětí v kandelábru, nebo voříšků hryznoucích do dětské ručky, i když „to nikdy před tím neudělali“.
Škody na věci jistě nepotřebují překladu: rozkousané lodičky a koberce, shozené vázy a desítky dalších případů (které by ovšem mohly sloužit jako návod k pojišťovacímu podvodu).

Dále velmi záleží na tom, zda je pojištění sjednáno s/nebo bez spoluúčasti pojištěného na pojistné události. Výše spoluúčasti, tedy výše částky, jíž se podílíte na případné úhradě – tedy o níž se plnění pojišťovny snižuje – může být velmi podstatná. V současné nabídce pojištění psů je však i pojištění zcela bez spoluúčasti.

Příště: „Zdravotní“ pojištění (zde už velikost rozhoduje)

1.7.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Články magazínu:

A takhle to funguje v ideálním případě

23.1.2014 | napsal: NRMZ | zdroj:

Tak takhle to funguje v ideálním případě - majitel se o nalezném pejskovi dozvěděl dřív, než vůbec zjistí, že se mu pes ztrail. Pražská Městská policie nám dnes oznámila nález fenky amerického stafforda Tuly.
více...

Nejvíce psů se ztratí o adventních víkendech

18.12.2013 | napsal: NRMZ | zdroj: NRMZ

Majitelé psů si při přípravách na Vánoce přestávají dávat pozor na své mazlíčky. Operátoři NRMZ přijímají o adventních víkendech více než dvojnásobek hlášení o ztracených a nalezených psech oproti stavu ve zbývající části roku.
více...

Vyhráli jste?

11.12.2013 | napsal: NRMZ | zdroj: NRMZ

Vylosovali jsme 137 výherců cen ve vánoční soutěži NRMZ.
Zkontrolujte si, zda není mezi výherními čísly také číslo čipu vašeho mazlíčka.
více...

Správné odpovědi na vánoční soutěž

11.12.2013 | napsal: NRMZ | zdroj:

Odpověděli jste správně na otázky z vánoční soutěže?
více...

Povodeň zasáhla opět i pražskou ZOO

3.6.2013 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj: CANIS-MEDIA

Povodeň zasáhla opět i pražskou ZOO, fotka: w_V5800006.jpg Voda zatopila v pondělí 3.6.2013 i spodní část pražské ZOO. Máme k dispozici aktuální fotografie.
více...

120,- Kč může změnit jeden zvířecí osud - PES 2011

15.1.2013 | napsal: NRMZ | zdroj: narodniregistr.cz

120,- Kč může změnit jeden zvířecí osud - PES 2011, fotka: Pes2011_web.jpg Projekt PES 2011 vstupuje do čtvrtého roku. Cílem úspěšného projektu je zajistit označení mikročipem pro psy a kočky v útulcích pro opuštěná zvířata. Pomoci změnit jeden zvířecí osud můžete i zakoupením jediného mikročipu za 120,- Kč.
více...

Jak postupovat při ztrátě zvířete

20.3.2012 | napsal: | zdroj:

Jak postupovat při ztrátě zvířete, fotka: DO1162001_w.jpg Voláte, pískáte, ale marně, pes prostě zmizel? Není důvod hned propadat panice. Pradíme Vám, jaké kroky podniknout při ztrátě psa.
více...

O krádežích psů v reportážích TV Prima a ČT

13.6.2011 | napsal: NRMZ | zdroj: TV Prima a ČT

Krádeže psů byly tématem víkendových reportáží TV Prima (Krimi Plus) a ČT (Události). Pokud jste je neviděli, můžete se na reportáže podívat on-line ve vieodarchivech obou televizí. Podívejte se, jaká rizika hrozí Vašim pejskům a co proti nim můžete dělat. Pro sledování můžete využít odkazy uvedené dále.
více...

Potraviny mohou ohrozit vašeho psa

2.5.2011 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj:

Potraviny mohou ohrozit vašeho psa, fotka: DF1150029_w.jpg I běžné potraviny ohrožují zdraví a životy psů. Nově stoupá počet otrav po požití potravin s xylitolem - běžně používaným náhradním sladidlem. Najít ho můžete třeba ve žvýkačkách, ale i v pamlscích pro psy!
více...

2011 - přelomový rok pro cestování se psy

11.1.2011 | napsal: NRMZ | zdroj: SVS ČR

2011 - přelomový rok pro cestování se psy, fotka: PAS_finW.jpg Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí s tetovaným psem (kočkou či fretkou), nezapomeňte, že od 3.7.2011 je MIKROČIP jediným možným označením pro cestování mezi členskými státy EU.

více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (8.)

25.12.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Slovníček pojmů v pojistných smlouvách a podmínkách
více...

Brazilská fila Carmen oslavila 16. narozeniny

14.11.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

Brazilská fila Carmen oslavila 16. narozeniny, fotka: Carmen.jpg Příjemnou zprávu jsme dostali od našeho klienta ing. Petra Jiříčka - jeho brazilská fila Carmen oslavila 22.9. již 16. narozeniny.
16 let je považováno za velmi vysoký věk i u psů malých plemen, u brazilské fily již jde skutečně o mimořádný věk.
více...

Chovatel musí myslet na budoucnost

9.11.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

… napsal ve své knížce o psech Karel Čapek. Jeho slova platí i po více než sedmi desetiletích.
S touto myšlenkou byl před patnácti lety zřízen Národní registr majitelů psů, klientská databáze, jejímž cílem bylo zejména s ohledem na tehdejší novinku – označování psů a následně koček mikročipem – pomáhat majitelům v případech ztráty, zatoulání nebo odcizení jejich mazlíčka.
více...

Pozor na krádeže psů před obchodními centry

28.9.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

Po delší době je opět nutné zopakovat varování: Nenechávejte své psy čekat samotné před obchodními centry či menšími obchody. Krádeže psů jsou bohužel realitou. V anonymitě obchodního centra je opuštěný pes snadnou kořistí pro zloděje.
více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (7.)

28.7.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Jak může plnění pojišťovny vypadat
modelový příklad 2
více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (6.)

21.7.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Jak může plnění pojišťovny vypadat
modelové příklady pojištění
více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (5.)

14.7.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

„Zdravotní“ pojištění (zde už velikost rozhoduje)

více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (4.)

1.7.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Majetek a/nebo zdraví

více...

Letní inspirace pro psy (tentokrát bez majitelů)

23.6.2010 | napsal: NRMZ | zdroj: NRMZ

Nechte psy, ať se také pobaví podle vlastních představ.

více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (3.)

21.6.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Když pejska lapají


Pojišťovna je vždy chytřejší, používá vychytanějších formulací a má výhodněji nastavené podmínky než druhá strana.

více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (2.)

17.5.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

„Mrtvého psa novým kouskům nenaučíš“


Pojištění zvířat představuje pro některé pojišťovny zjevně nový produkt („produkt“ viz slovníček dále). Je zřejmé, že podmínky nepochybně zpracovávali specialisté v oboru pojišťovnictví, ale do znančné míry laici v oboru chovatelství. Používají formulace zákonů a právních norem o veterinární péči, chovatelské řády a ustanovení vyhlášek, ale mírně řečeno – více či méně vytržené z kontextu.
více...

Pojištění psa aneb než dáte peníze pojišťovně (1.)

6.5.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

To, že majitelé psů jsou – řečeno terminologií marketingových odborníků – zajímavým „segmentem trhu“, zřetelně definovanou „cílovou skupinou“, už dávno vědí prodejci krmiv, vitamínů, kloubních preparátů, šampónů i nepřeberného množství chovatelských pomůcek a vybavení. Zdá se, že v Čechách si to nyní uvědomily i pojišťovny a podnikatelé ve finančnictví: na trhu se objevilo několik nových „produktů“.
více...

Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci

29.4.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci, fotka: Srst1.jpg Vypadávání srsti, svědění a dermatózy trápí mnoho psů, koček i dalších zvířat. Mnoho majitelů však bere kožní změny či svědění na lehkou váhu. Přitom včasné odhalení příčin může ušetřit zvířeti dlouhodobé potíže a majiteli zbytečné náklady na dlouhou léčbu.
více...

Zdraví: Ostropestřec pomáhá i psům a kočkám

29.4.2010 | napsal: CANIS-Media | zdroj:

Ostropestřec mariánský se již od antiky používá jako mimořádně účinný prostředek k léčbě zažívacích a jaterních onemocnění. Příznivé účinky silymarinu na ochranu, zlepšení funkce a regeneraci poškození jaterní tkáně jsou v humánní medicíně známy a využívány dlouhou dobu a byly publikovány v desítkách studií. Dnes nachází své místo i v medicíně veterinární.
více...

Majitel bez pasu, pes s pasem

25.4.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Majitel bez pasu, pes s pasem, fotka: PAS_finW.jpg Zatímco my, lidé, už pasy k výjezdu prakticky nepotřebujeme, psi, kočky fretky cestují již několik let za hranice ČR s vlastním pasem. Vystavení pasu pro malá zvířata (Pet-passport) je pro většinu praktických veterinárních lékařů rutinní záležitost, přesto je vhodné před cestou zkontrolovat, zda pas Vašeho mazlíčky je zcela a správně vyplněný a zaregistrovaný.

více...

Desetitýdenní štěně se vrátilo k majitelům

5.4.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

Šťastný konec má příběh ztraceného teprve desetitýdenního pyrenejského horského psa Exe.
Ex se v neděli večer vrátil domů k majitelům. Díky tentokrát patří čtenářce našeho webu. Spojila vyprávění dětí o nalezeném pejskovi, který byl už několik dnů jako nalezenec na nedaleké farmě, se záznamem o pohřešovaném Exovi, uveřejněným na našem webu.

Velikonoční rada a přání

2.4.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

Velikonoční prodloužený víkend patří každoročně mezi nejkritičtější období pro psy a jejich majitele. Návštěva zajímavých míst, vzdálených příbuzných, setkání s přáteli - to vše oslabuje pozornost majitelů. Operátoři NR budou připraveni pomoci nepřetržitě i během Velikonoc, přesto raději omezte rizika a svého pejska hlídejte ještě lépe než obvykle.
více...

Nebezpečný led

27.1.2010 | napsal: | zdroj:

Od začátku ledna registrovali naši operátoři již druhý případ psa, kterého majitelé našli utonulého pod ledem.
více...

Pomoc potřebným pejskům

1.1.2010 | napsal: mac | zdroj: NRMZ

Pomoc potřebným pejskům, fotka: Pes se svickou_W.jpg Pouhých 119,- Kč - tak málo stačí, abyste pomohli změnit jeden psí nebo kočičí osud. Zároveň získáváte jistotu, že Váš sponzorský dar bude použit opravdu pro konkrétního pejska či kočku, nikoliv na provoz kanceláří, večeře či jiné „provozní náklady“, jak se může stát u některých nadací.
více...

Co dělat při ztrátě a nálezu psa

22.12.2009 | napsal: M. Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Co dělat při ztrátě a nálezu psa, fotka: ZTRNAL2.jpg Měli jste svého psa pod kontrolou, vyhnuli jste se frekventovaným místům, nevenčili jste v době nejhlučnějších oslav, a přesto se pes zaběhl? Postupujte podle praxí ověřených rad.
Nebo se k vám naopak přidal na procházce pes a majitel není v dohledu? Přečtěte si několik tipů, abyste za svou snahu pomoci byli opravdu pochváleni.
více...

Pro lidi zábava, pro psy noční děs

15.12.2009 | napsal: CANIS-Media | zdroj:

Zkuste se podívat na průběh své silvestrovské oslavy alespoň na okamžik očima psa. To, co většině z nás připadá jako velká legrace a zábava, vnímají psi s úzkostí a strachem jako vybočení z běžného režimu a typ ohrožení, kterému nedokáží čelit, s nímž si nevědí rady.
více...

Síť PETMAXX je skutečně celosvětová

1.11.2009 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj: NRMZ

Síť PETMAXX je skutečně celosvětová, fotka: petmaxx_button2.jpg Mezinárodní vyhledávací síť Petmaxx se rozrostla o další členy. S 31 členy představuje v současné době největší celosvětový vyhledávací nástroj pro ztracená respektive nalezená zvířata.


více...

Už žádné sklo. Na světě je polymerový mikročip!

2.9.2009 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj: Altercan

Už žádné sklo. Na světě je polymerový mikročip!, fotka: POLY_mont kopie.jpg Někteří majitelé psů, zvláště psů malých plemen, jsou však znepokojeni představou, že do těla štěňátek byl nebo má být – tak jak je zatím běžné - zaveden mikročip umístěný ve skleněné kapsuli. Řešením je mikročip umístěný ve vysoce odolném, pružném, absolutně nelámavém, mimořádně lehkém, inertním, trvanlivém a prakticky nezničitelném materiálu – biokompatibilním polymeru.
více...

Najdi čip


On line registrace


Vstup pro klienty:

Vstup pro veterináře:

Veterinář:

login:
heslo:Provozovatel: Narodni registr majitelů zvířat 2009

NAVRCHOLU.cz