Národní registr majitelů zvířat / On-line magazín / Jak postupovat při ztrátě zvířete

Jak postupovat při ztrátě zvířete

fotka k článku Jak postupovat při ztrátě zvířete Voláte, pískáte, ale marně, pes prostě zmizel? Není důvod hned propadat panice. Pradíme Vám, jaké kroky podniknout při ztrátě psa. V prvních třech hodinách po ztrátě především zachovejte chladnou hlavu a pokud možno zůstaňte v lokalitě, kde jste psa viděli naposledy a hledejte spíše v blízkém okolí.

Procházíte se po parku nebo jste se psem v lese a najednou jako by se po vašem mazlíčkovi slehla zem. Voláte, pískáte, ale marně, pes prostě zmizel. Není důvod hned propadat panice – i nejhodnějšího psa může zlákat vůně háravé fenky nebo stopa zajíce (či ve městě potkana).

V prvních třech hodinách po ztrátě zachovejte chladnou hlavu a pokud možno zůstaňte v lokalitě, kde jste psa viděli naposledy a hledejte spíše v blízkém okolí (s výjimkou případů, kdy jste viděli psa utíkat konkrétním směrem). Většina psů se v rozmezí 2 – 3 hodiny od ztráty vrací zpět na místo, kde svého pána opustili. V místě ztráty doporučujeme monitorovat (ideálně za pomoci rodinných příslušníků či přátel) případné rušné komunikace, abyste předešli dopravní nehodě).

Pokud se ani po 3 hodinách pes nevrátí zpět, je vhodné podniknout další kroky:

Nahlaste ztrátu zvířete operátorů, Národního registru majitelů zvířat na tel. 602 611 053. Služba funguje pro tyto případy nepřetržitě 24 hodin denně. Sdělte operátorovi číslo mikročipu vašeho zvířete, datum a místo ztráty a Vaše aktuální telefonní číslo. Číslo čipu naleznete ho na identifikačním průkazu zvířete, který jste obdrželi po zaevidování zvířete do Národního registru majitelů zvířat. Identifikační průkaz má praktický formát, proto ho můžete nosit společně s doklady či platebními kartami – číslo čipu i kontakt na NRMZ tak budete mít vždy pohotově k dispozici.

Informaci o ztrátě zvířete na základě hlášení zveřejníme v seznamu pohřešovaných zvířat. Pokud máte předplacené nadstandardní služby NRMZ, rozešleme upozornění veterinárním lékařům, útulkům a dalším organizacím (datum a další podrobnosti rozeslání upřesní operátor podle aktuální situace). Jestliže nemáte předplacené nadstandardní služby, můžete si tento servis uhradit jako samostatnou službu.

Další vhodné kroky, které byste měli podniknout při ztrátě psa

O ztrátě psa informujte městskou či obecní policii v místě ztráty. V případě ztráty psa v blízkosti rušné komunikace (nebo dokonce u dálnice či rychlosti komunikace) je vhodné upozornit Policii ČR, neboť hrozí riziko střetu s automobilem).

Při ztrátě psa v lese či honitbě doporučujeme neprodleně upozornit na pohřešovaného psa místní Myslivecké sdružení. Dobrým pomocníkem při hledání psa ztraceného v lese bývá také další pes (samozřejmě na vodítku), nejlépe psí kamarád pohřešovaného.

Pokud využíváte základní služby NRMZ, měli byste sami vyrozumět útulky v nejbližším okolí ztráty. Některé útulky dosud nenačítají čipy hned při přejímce psa, včasným upozorněním útulku tak předejdete zbytečné časové prodlevě. V menších obcích může pomoci také vyhlášení informace o ztraceném psu místním rozhlasem.

Jakmile obdržíme o pohřešovaném zvířeti jakoukoli zprávu, neprodleně vás budeme informovat. Buďte však trpěliví, může trvat i několik dnů, než se zaběhnutý či ztracený mazlíček dostane na některé z pracovišť vybavených čtecím zařízením či do útulku. V případě odcizených zvířat se tato doba může ještě výrazně prodloužit.

V případě, že se mazlíček vrátí sám nebo ho naleznete vlastními silami, informujte co nejdříve operátory registru.

Upozornění: Bezplatné klientské služby NRMZ poskytujeme pouze k mikročipům zaregistrovaným v NRMZ. Pokud se Vám ztratil pes, jehož čip není dosud v NRMZ zaregistrovaný, můžete požádat o provizorní zařazení do databáze a seznamu pohřešovaných zvířat. Tato služba je placená, umožní však přiřadit k nalezenému čipu údaje o majiteli zvířete. Podrobnosti o službě Vám v případě potřeby sdělí operátoři NRMZ nebo je naleznete v přehledu služeb na našem webu.

20.3.2012 | napsal: | zdroj:

Články magazínu:

Nový Občanský zákoník přináší změny pro majitele psů

26.12.2013 | napsal: Dr. Michl Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Od 1. ledna příštího roku vstupuje v platnost nový Občanský zákoník. Řada jeho paragrafů se velmi výrazně dotkne majitelů psů a dalších zvířat. A to například v případě ztráty psa.

více...

Jak postupovat při ztrátě zvířete

20.3.2012 | napsal: | zdroj:

Jak postupovat při ztrátě zvířete, fotka: DO1162001_w.jpg Voláte, pískáte, ale marně, pes prostě zmizel? Není důvod hned propadat panice. Pradíme Vám, jaké kroky podniknout při ztrátě psa. V prvních třech hodinách po ztrátě především zachovejte chladnou hlavu a pokud možno zůstaňte v lokalitě, kde jste psa viděli naposledy a hledejte spíše v blízkém okolí.
více...

Chovatel musí myslet na budoucnost

9.11.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

… napsal ve své knížce o psech Karel Čapek. Jeho slova platí i po více než sedmi desetiletích.
S touto myšlenkou byl před patnácti lety zřízen Národní registr majitelů psů, klientská databáze, jejímž cílem bylo zejména s ohledem na tehdejší novinku – označování psů a následně koček mikročipem – pomáhat majitelům v případech ztráty, zatoulání nebo odcizení jejich mazlíčka.
více...

Majitel bez pasu, pes s pasem

25.4.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Majitel bez pasu, pes s pasem, fotka: PAS_finW.jpg Zatímco my, lidé, už pasy k výjezdu prakticky nepotřebujeme, psi, kočky fretky cestují již několik let za hranice ČR s vlastním pasem. Vystavení pasu pro malá zvířata (Pet-passport) je pro většinu praktických veterinárních lékařů rutinní záležitost, přesto je vhodné před cestou zkontrolovat, zda pas Vašeho mazlíčky je zcela a správně vyplněný a zaregistrovaný.

Pas pro malá zvířata, „pet passport“, je dokument, který majiteli může vystavit pouze autorizovaný veterinární lékař (seznam autorizovaných veterinárních lékařů je dostupný na stránkách Státní veterinární správy ČR).


více...

Najdi čip

Nová registrace

Hlášení změn

Změny údajů v databáziProvozovatel: Narodni registr majitelů zvířat 2009

NAVRCHOLU.cz