Národní registr majitelů zvířat / On-line magazín / Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci

Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci

fotka k článku Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci Vypadávání srsti, svědění a dermatózy trápí mnoho psů, koček i dalších zvířat. Mnoho majitelů však bere kožní změny či svědění na lehkou váhu. Přitom včasné odhalení příčin může ušetřit zvířeti dlouhodobé potíže a majiteli zbytečné náklady na dlouhou léčbu.

Stejně jako srdce, játra nebo ledviny, je i kůže orgán, který plní životně důležité funkce – má však mnohem větší rozlohu. Proto je důležité si význam a funkci kůže průběžně připomínat.

Kůže tvoří bariéru, která chrání organismus před cizími látkami, srst izoluje proti teplu a chladu. Mnoho majitelů však bere kožní změny či svědění na lehkou váhu. Možná i proto, že nevědí, jak široké spektrum příčin může být třeba za obyčejným svěděním.

Včasné zpozorování změny zdravotního stavu a návštěva ordinace veterinárního lékaře umožní přesné stanovení diagnózy a předchází následným komplikacím. To platí zvláště u poruch kůže s rizikem druhotných infekcí, neboť poškozená pokožka se stává doslova vstupní branou pro další choroboplodné činitele. Zanedbání léčby řady kožních onemocnění, počínaje ekzémy, nezřídka zbytečně vede k chronickému onemocnění nebo dlouhé a náročné léčbě.

Význam kožní bariéry
Svrchní vrstva kůže má obzvláštní význam jako takzvaná „epidermální bariéra“. Protože je těžko prostupná pro vodu a cizí látky, zamezuje vysychání kůže a pronikání látek způsobujících alergie a původců onemocnění. Poškození epidermální bariéry vede ke svědění a dermatózám. Buňky svrchních vrstev kůže reagují na taková poškození zánětem a produkují látky, které vyvolávají svědění.

Svědění
Příčiny mohou být rozmanité povahy
- paraziti jako např. blechy, roztoči nebo vši
- často se vyskytující dermatitidy, ale také alergie na bleší kousnutí (resp. bleší sliny), potravinové alergie nebo kontaktní alergie (např. chemikálie)
- onemocnění látkové výměny a hormonální poruchy jako např. diabetes nebo poruchy funkce štítné žlázy
- tumory
- infekční onemocnění
- onemocnění, která doprovázejí poruchy imunitního systému

Pro účinnou léčbu je důležité právně určit původ svědění. To může být relativně jednoduché například při napadení blechami nebo roztoči: po ošetření účinným antiparazitikem se stav kůže většinou velmi rychle zlepší. Obtížnější jsou případy potravní alergie, kdy je nejprve nutné zjistit, na kterou složku krmiva je zvíře alergické. Ta pak musí být z potravy zcela vyloučena. Pro zvíře pak znamená potravní alergie celoživotní speciální dietu.

Opravdové vyléčené není vždy možné
V řadě případů alergických potíží není možné jasně stanovit původ alergie (alergen) nebo nelze alergeny ze života zvířete zcela vyloučit. Pak nezbývá nic jiného, než léčit symptomy tak, aby byl pacientovi umožněn život pokud možno bez obtíží.
Také u všech ostatních příčin onemocnění je důležité pokusit se zmírnit svědění a snížit utrpení zvířete, prolomit bludný kruh svědění, škrábání a následného zhoršování onemocnění.

Jaké léky mohou být použity proti svědění
Glukokortikoidy jsou častou volbou v případě svědění, zvláště v případě alergií nebo autoimunních onemocnění. Dobře tlumí svědění a mají protizánětlivý účinek. Zajistí rychlé zlepšení, mají ale četné vedlejší účinky, které přibývají se stoupající dobou trvání.
Antihistaminika brzdí vyplavování histaminu, látky, která se podílí na vzniku alergie a svědění. Mají sice méně vedlejších účinků než kortisonové přípravky, jejich protisvědivý účinek sám o sobě ale často nedostačuje.
U mnoha pacientů je však možné docílit nejlepší výsledky kombinací těchto přípravků s esenciálními mastnými kyselinami nebo fytosteroly.
Alternativou je pak použití přírodních preparátů bez nepříjemných vedlejších účinků avšak s delší dobou nástupu účinnosti.

Fytosteroly jako významná alternativa
Fytosteroly jsou látky rostlinného původu, jejichž účinek se blíží účinku hormonů. Fytosteroly se obohacují ve vrchních vrstvách kůže a je možné je prokázat v lipidovém filmu. Zlepšují bariérové vlastnosti svrchní vrstvy pokožky, čímž zabraňují nadměrným ztrátám vody a zvýší se tolerance proti látkám vyvolávajícím alergie. Kromě toho snižují tvorbu látek vyvolávajících svědění a účinkují podobně jako kortison protizánětlivě a antipyreticky. Jelikož jsou ale tyto efekty vyvolány zcela jiným účinnými mechanismy, nevyskytují se žádné vedlejší účinky – a to ani při trvalém podávání. To z nich činí významnou alternativu kortikoidových přípravků zvláště v případech, kdy je nutné dlouhodobé, nebo dokonce trvalé podávání. Vzájemné působení s medikamenty taktéž není známé, takže produkty obsahující fytosteroly mohou být velmi dobře podávány společně s léky potlačujícími svědění. Obzvláště dobře se fytosteroly dají kombinovat s dalšími šetrnými látkami podporujícími kožní funkce, zejména s esenciálními mastnými kyselinami, jinými rostlinnými látkami, vitamíny a minerálními látkami včetně stopových prvků.

Galerie fotek:

29.4.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Články magazínu:

120,- Kč může změnit jeden zvířecí osud - PES 2011

15.1.2019 | napsal: NRMZ | zdroj: narodniregistr.cz

120,- Kč může změnit jeden zvířecí osud - PES 2011, fotka: Pes2011_web.jpg Cílem úspěšného projektu PES 2011 je zajistit označení mikročipem pro psy a kočky v útulcích pro opuštěná zvířata. Během své existence pomohl již desítkám útulků získat tolik potřebné čtecí zařízení a tisícům pejsků a koček pomohl zajistit identitu a tím i šanci na návrat k majiteli.
Pomoci změnit jeden zvířecí osud můžete už zakoupením jediného mikročipu za 120,- Kč. Přispět můžete také na nákup čtecího zařízení.
více...

Další úspěšná mezinárodní spolupráce

17.8.2017 | napsal: NRMZ | zdroj:

Další úspěšná mezinárodní spolupráce, fotka: petmaxx_button2.jpg Další pejsek se šťastně shledal v zahraničí s majitelem díky členství NRMZ v mezinárodní vyhledávací síti PETMAXX. Tentokrát se zatoulal bišonek na dovolené ve Španělsku. Místní veterináři čip vyhledali v mezinárodní síti PETMAXX a kontaktovali operátory NRMZ. Obdobně úspěšně funguje spolupráce i s dalšími převážně evropskými státy. Nejčastěji jsou operátoři NRMZ v kontaktu s německými, rakouskými nebo švýcarskými útulky, organizacemi či přímo veterináři.

Nejvíce psů se ztratí o adventních víkendech

18.12.2014 | napsal: NRMZ | zdroj: NRMZ

Majitelé psů si při přípravách na Vánoce přestávají dávat pozor na své mazlíčky. Operátoři NRMZ přijímají o adventních víkendech více než dvojnásobek hlášení o ztracených a nalezených psech oproti stavu ve zbývající části roku.
více...

A takhle to funguje v ideálním případě

23.1.2014 | napsal: NRMZ | zdroj:

Tak takhle to funguje v ideálním případě - majitel se o nalezném pejskovi dozvěděl dřív, než vůbec zjistí, že se mu pes ztrail. Pražská Městská policie nám dnes oznámila nález fenky amerického stafforda Tuly.
více...

Nový Občanský zákoník přináší změny pro majitele psů

26.12.2013 | napsal: Dr. Michl Císařovský | zdroj: CANIS-MEDIA

Od 1. ledna příštího roku vstupuje v platnost nový Občanský zákoník. Řada jeho paragrafů se velmi výrazně dotkne majitelů psů a dalších zvířat. A to například v případě ztráty psa.

více...

Jak postupovat při ztrátě zvířete

20.3.2012 | napsal: | zdroj:

Jak postupovat při ztrátě zvířete, fotka: DO1162001_w.jpg Voláte, pískáte, ale marně, pes prostě zmizel? Není důvod hned propadat panice. Pradíme Vám, jaké kroky podniknout při ztrátě psa. V prvních třech hodinách po ztrátě především zachovejte chladnou hlavu a pokud možno zůstaňte v lokalitě, kde jste psa viděli naposledy a hledejte spíše v blízkém okolí.
více...

Potraviny mohou ohrozit vašeho psa

2.5.2011 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj:

Potraviny mohou ohrozit vašeho psa, fotka: DF1150029_w.jpg I běžné potraviny ohrožují zdraví a životy psů. A někdy stačí opravdu malé množství nebo zdánlivě nevinná pochoutka.
Poměrně nově stoupá počet otrav po požití potravin s obsahem xylitolu - běžně používaného náhradního sladidla. Najít ho můžete třeba ve žvýkačkách, ale bohužel i v pamlscích pro psy!

více...

2011 - přelomový rok pro cestování se psy

11.1.2011 | napsal: NRMZ | zdroj: SVS ČR

2011 - přelomový rok pro cestování se psy, fotka: PAS_finW.jpg Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí s tetovaným psem (kočkou či fretkou), nezapomeňte, že od 3.7.2011 je MIKROČIP jediným možným označením pro cestování mezi členskými státy EU.

Nezapomeňte tedy včas zkontrolovat pas a pokud je Váš pes (kočka, fretka) označený tetováním, navštivte veterinárního lékaře a požádejte o aplikaci čipu. S sebou vezměte pas zvířete, do kterého veterinář doplní číslo mikročipu a datum aplikace, a ujistěte se, že tyto údaje doplnil elektronicky i do evidence pasů (případně požádejte o vytisknutí potvrzení z evidence pasů).

více...

Chovatel musí myslet na budoucnost

9.11.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

… napsal ve své knížce o psech Karel Čapek. Jeho slova platí i po více než sedmi desetiletích.
S touto myšlenkou byl před patnácti lety zřízen Národní registr majitelů psů, klientská databáze, jejímž cílem bylo zejména s ohledem na tehdejší novinku – označování psů a následně koček mikročipem – pomáhat majitelům v případech ztráty, zatoulání nebo odcizení jejich mazlíčka.
více...

Pozor na krádeže psů před obchodními centry

28.9.2010 | napsal: NRMZ | zdroj:

Po delší době je opět nutné zopakovat varování: Nenechávejte své psy čekat samotné před obchodními centry či menšími obchody. Krádeže psů jsou bohužel realitou. V anonymitě obchodního centra je opuštěný pes snadnou kořistí pro zloděje.
více...

Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci

29.4.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Zdraví: Pečujte o kůži, má důležitou funkci, fotka: Srst1.jpg Vypadávání srsti, svědění a dermatózy trápí mnoho psů, koček i dalších zvířat. Mnoho majitelů však bere kožní změny či svědění na lehkou váhu. Přitom včasné odhalení příčin může ušetřit zvířeti dlouhodobé potíže a majiteli zbytečné náklady na dlouhou léčbu.

Stejně jako srdce, játra nebo ledviny, je i kůže orgán, který plní životně důležité funkce – má však mnohem větší rozlohu. Proto je důležité si význam a funkci kůže průběžně připomínat.
více...

Zdraví: Ostropestřec pomáhá i psům a kočkám

29.4.2010 | napsal: CANIS-Media | zdroj:

Ostropestřec mariánský se již od antiky používá jako mimořádně účinný prostředek k léčbě zažívacích a jaterních onemocnění. Příznivé účinky silymarinu na ochranu, zlepšení funkce a regeneraci poškození jaterní tkáně jsou v humánní medicíně známy a využívány dlouhou dobu a byly publikovány v desítkách studií. Dnes nachází své místo i v medicíně veterinární.
více...

Majitel bez pasu, pes s pasem

25.4.2010 | napsal: Dr. Michal Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Majitel bez pasu, pes s pasem, fotka: PAS_finW.jpg Zatímco my, lidé, už pasy k výjezdu prakticky nepotřebujeme, psi, kočky fretky cestují již několik let za hranice ČR s vlastním pasem. Vystavení pasu pro malá zvířata (Pet-passport) je pro většinu praktických veterinárních lékařů rutinní záležitost, přesto je vhodné před cestou zkontrolovat, zda pas Vašeho mazlíčky je zcela a správně vyplněný a zaregistrovaný.

Pas pro malá zvířata, „pet passport“, je dokument, který majiteli může vystavit pouze autorizovaný veterinární lékař (seznam autorizovaných veterinárních lékařů je dostupný na stránkách Státní veterinární správy ČR).


více...

Co dělat při ztrátě a nálezu psa

22.12.2009 | napsal: M. Císařovský | zdroj: CANIS-Media

Co dělat při ztrátě a nálezu psa, fotka: ZTRNAL2.jpg Měli jste svého psa pod kontrolou, vyhnuli jste se frekventovaným místům, nevenčili jste v době nejhlučnějších oslav, a přesto se pes zaběhl?
Postupujte podle praxí ověřených rad.

Nebo se k vám naopak přidal na procházce pes a majitel není v dohledu?
Přečtěte si několik tipů, abyste za svou snahu pomoci byli opravdu pochváleni.

více...

Pro lidi zábava, pro psy noční děs

15.12.2009 | napsal: CANIS-Media | zdroj:

Zkuste se podívat na průběh své silvestrovské oslavy alespoň na okamžik očima psa. To, co většině z nás připadá jako velká legrace a zábava, vnímají psi s úzkostí a strachem jako vybočení z běžného režimu a typ ohrožení, kterému nedokáží čelit, s nímž si nevědí rady.
více...

Síť PETMAXX je skutečně celosvětová

1.11.2009 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj: NRMZ

Síť PETMAXX je skutečně celosvětová, fotka: petmaxx_button2.jpg Mezinárodní vyhledávací síť Petmaxx se rozrostla o další členy. S 31 členy představuje v současné době největší celosvětový vyhledávací nástroj pro ztracená respektive nalezená zvířata.více...

Už žádné sklo. Na světě je polymerový mikročip!

2.9.2009 | napsal: CANIS-MEDIA | zdroj: Altercan

Už žádné sklo. Na světě je polymerový mikročip!, fotka: POLY_mont kopie.jpg Někteří majitelé psů, zvláště psů malých plemen, jsou však znepokojeni představou, že do těla štěňátek byl nebo má být – tak jak je zatím běžné - zaveden mikročip umístěný ve skleněné kapsuli. Řešením je mikročip umístěný ve vysoce odolném, pružném, absolutně nelámavém, mimořádně lehkém, inertním, trvanlivém a prakticky nezničitelném materiálu – biokompatibilním polymeru.
více...

Najdi čip


On line registrace


Vstup pro klienty:

Vstup pro veterináře:

Veterinář:

login:
heslo:Provozovatel: Narodni registr majitelů zvířat 2009

NAVRCHOLU.cz